Dlaczego warto być lektorem?

dlaczego warto byś lektorem

Wystąpienia publiczne bywają trudne. Podobnie jest z przemawianiem w kościele. Niezależnie czy składasz życzenia, śpiewasz lub czytasz, możesz odczuwać przed tym opór. Dlatego zastanówmy się na tym co pozytywnego daje wyjście przed szereg i dlaczego warto być lektorem.

Przełamywanie się

Pełnienie funkcji lektora jest okazją do przełamania się.

Publiczne czytanie jest przede wszystkim wyjściem z tak zwanej strefy komfortu. Pozwala ono, tak jak każde nowe zajęcie, zwiększyć pewność siebie. Coś czego wcześniej nie robiliśmy, staje się czasem łatwe i upewnia w tym, że poradzimy też z innymi wyzwaniami.

Warto być lektorem, dlatego że przełamywanie się przebiega w sposób kontrolowany. Sami możemy decydować, przed jak licznym gronem występujemy. Z bardzo dużym wyprzedzeniem znamy materiał, który mamy przeczytać. Wreszcie sama czynność liturgiczna polega na tym, żeby wyjść i przeczytać, więc ryzyko dania plamy jest bardzo małe.

Bycie lektorem pozwala nie tylko pokonywać swój lęk przed nieznanym. Czytanie w kościele może być też etapem na drodze do rozwijania umiejętności publicznego występowania. Jest to kompetencja, której szkoła nie uczy, a życie zawodowe i społeczne często wymaga

Współpraca

Warto być lektorem również ze względu na współpracę z innymi.

Ludzie z którymi spotykamy się w kościele to na ogół nasi bliżsi i dalsi znajomi. Jeżeli mieszkamy na terenie większej parafii, przez lata możemy pozostać całkowicie anonimowi.

Uczestniczenie we wspólnocie ludzi podejmujących funkcje liturgiczne pozwala zawierać nowe znajomości. Z jednej strony zaczynamy widywać nowe osoby, z drugiem sami wychodzimy z cienia. Jest to szansa na poznanie zarówno duszpasterzy, pracowników parafii jak i inne osób zaangażowane w działalność Kościoła.

Spełnianie funkcji lektora jest formą nieodpłatnej pracy na rzecz innych. Wolontariat ma to do siebie, że chociaż nie czerpiemy z niego bezpośrednich korzyści, to uzyskujemy je w inny sposób. Oprócz doświadczenia są to oczywiście znajomości. Może nie dostaniemy dzięki nim wymarzonej pracy, ale prawdopodobnie poznamy nowych znajomych o podobnych zainteresowaniach.

Współpraca w ramach wspólnoty religijnej jest specyficzna. Jest zupełnie inna niż w pracy, w klubie sportowym czy nawet w ramach plotek z sąsiadkami pod warzywniakiem. Wspólnota osób zaangażowanych w Kościół zawsze odwołuje się do wartości chrześcijańskich. Wychodzi to różnie, bo jesteśmy tylko ludzi, ale jest to wspaniała odskocznia w zlaicyzowanym świecie.

Przemawianie

Funkcja lektora sprowadza się ostatecznie to czytania jakiegoś tekstu. Nie jest to wystąpienie publiczne pełną gębą jak chociażby na TEDx. Pozwala jednak ćwiczyć pewne elementy przemawiania.

Warto być lektorem ze względu na ćwiczenie dykcji. Oczywiście żaden kurs lektorski nie zastąpi logopedy, jeżeli masz poważne problemy. Dzięki czytaniu w kościele możesz przynajmniej w ogóle dowiedzieć się o swoich wadach wymowy. Nawet jeżeli nikt Ci o nich nie powie to przynajmniej usłyszysz siebie w głośnikach.

Innym ważnym elementem publicznego wypowiadania się jest kontakt wzrokowy. Wiedząc, że po prostu czytasz z lekcjonarza na pewno z czasem znajdziesz w sobie odwagę by spojrzeć w tłum. W kościele, podczas niedzielnej Mszy może słuchać Cię nawet kilkaset osób. Kiedy w pracy zmienisz lekcjonarz na PowerPointa a tłum na kilkanaście osób, prezentacja stanie się mniej stresogenna.

Przykłady można mnożyć. Niezależnie czy pracujesz intelektualnie, czy fizycznie, od czasu do czasu trzeba coś powiedzieć. Funkcja lektora staje się wtedy poligonem, na którym zdobywamy doświadczenie i przynajmniej część potrzebnych umiejętności.

Poznawanie Pisma Świętego

Najważniejsze w funkcji lektora jest słowo Boże. Rzecz w tym żeby ono stało na pierwszym miejscu, abyśmy nie przysłaniali go swoją osobą. Jedni czytają po to aby inni usłuszeli.

Jednak pierwszym słuchającym jest ten kto czyta. Dlatego warto być lektorem aby lepiej poznawać naszą objawioną Księgę.

Lepsze poznanie Pisma Świętego ma już miejsce w trakcie kursu, czy innego przygotowania do funkcji lektora. Dzięki niemu uzyskujemy podstawową wiedzę o tym jak Biblia jest skonstruowana, jak i kiedy oraz przez kogo została napisana itd. Kurs jest też okazją do rozwiania wątpliwości co do słowa Bożego, które być może chodzą za nami od dłuższego czasu.

Poznawanie Biblii odbywa się także niejako na bieżąco. Już samo przygotowanie do publicznego czytania wymaga kilkukrotnego przejrzenia tekstu, co lepiej utrwala treść słowa objawionego.

Wreszcie przynależenie do wspólnoty, wykonywanie funkcji liturgicznej, jak i ogólne zafascynowanie Pismem Świętym prowokuje nas. Daje wewnętrzną i zewnętrzną motywację do tego aby rozwijać znajomość swojej wiary oraz przeżywać ją bardziej dojrzale.

Jeżeli Ci się podobało, proszę udostępnij dalej
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Author: Tobiasz Stasiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *