Co załatwić przed ślubem?

Kiedy przed ślubem załatwiamy w sprawy administracyjne stykamy się z instytucjonalną stroną Kościoła. Ponieważ wiem, że przeprawa przez urzędy potrafi być uciążliwa, poniżej dzielę się kilkoma wskazówkami dla narzeczonych.

Miejsce

Załatwiając w Kościele sprawy związane z małżeństwem powinniście zdecydować najpierw o tym gdzie te sprawy zmierzacie załatwić. Do wyboru macie parafię jednej albo drugiej strony. Możecie też kompletować dokumenty w innej parafii, która będzie dla Was bardziej dogodna. Potrzebujecie do tego pozwolenia od jednego z waszych proboszczów. To pozwolenie to substytucja.

Planując ślub wybieracie też miejsce zawarcia małżeństwa. Wybrany kościół lub kaplica powinien znajdować się na terenie parafii, w której kompletujecie wszystkie dokumenty. Jeżeli chcecie wziąć ślub w innym miejscu musicie dostać pozwolenie, które nazywa się licencją. Taki dokument wydaje proboszcz parafii, w której załatwiacie sprawy ślubne. Za substytucja i licencję trzeba czasami zapłacić. Warto wziąć to pod uwagę planując koszty ślubu.

Godzina

Przed ślubem możecie w ciągu kilku miesięcy przygotowań wielokrotnie zmieniać szczegóły dotyczące tego dnia. Niestety niektórzy Wasi usługodawcy nie będą chcieli wprowadzać zmian w zawartej umowie. Podobnie raz ustalona godzina Mszy świętej najczęściej nie będzie mogła być zmieniona, szczególnie w dużych parafiach. Wynika to z ustalonego grafiku innych Mszy, nabożeństw, wydarzeń parafialnych czy zobowiązań pracujących księży.

Zaświadczenie z USC

Jeżeli zawieracie sakramentalny związek małżeński, musicie być stanu wolnego. Nie tylko nie możecie mieć innego ważnego ślubu kościelnego ale też cywilnego. Poza tym wasze świeckie dane osobiste muszą być zgodne z danymi posiadanymi przez Kościół. Sprawdza się te dane, aby wykluczyć ewentualne nieporozumienia, błędy w dokumentach lub nawet nieważność zawieranego małżeństwa. Odpis aktu stanu cywilnego dostaniecie w Urzędzie Stanu Cywilnego gminy lub miasta w cenie kilkudziesięciu złotych. Dokument warto wybrać nie wcześniej niż sześć miesięcy przed dniem ślub.

Świadectwo chrztu i bierzmowania

Parafia, w której zostaliście ochrzczeni ma wasz akt chrztu. Księgi ochrzczonych nie przenoszą się wraz ze zmianą parafii. Dlatego warto wcześniej zaplanować pobranie takiego dokumentu z kancelarii, szczególnie jeżeli mieszkacie daleko od rodzinnej parafii. Nie musicie pojawiać się tam osobiście. Wystarczy przekazać znajomej osobie pisemne upoważnienie. Koszt to kilkadziesiąt złotych, lub dobrowolna ofiara.

Warto też upewnić się czy odpis aktu chrztu zawiera wpis o bierzmowaniu. Może się zdarzyć, że osoba odpowiedzialna za uzupełnianie ksiąg popełniła błąd i w rodzinnej parafii nic nie wiadomo o waszym bierzmowaniu. Wtedy należy wybrać się do parafii, w której mieliście bierzmowanie. Spójrzcie też na to czy w uwagach macie wpis „brak adnotacji u zawarciu małżeństwa”, „zetkę” lub coś podobnego. Dokument z pozostawionym pustym miejscem może być zrozumiany jako uzyskany w innym celu (innym celu niż ślub, w którym sakrament małżeństwa nie miałby znaczenia).

Katechezy przedmałżeńskie

Katechezy przedmałżeńskie są spotkaniami, które mają za zadanie przybliżyć Wam katolicki sposób patrzenia na małżeństwo. Trwają one od kilku do kilkunastu godzin. Można chodzić na nie raz w tygodniu, lub odbyć w jeden weekend. Bywają darmowe, czasami zbierana jest dobrowolna składka, innym razem to koszt 100 – 200 złotych. Szukać pasującego Wam kursu możecie na tablicach ogłoszeń w kościele, w kancelarii, na stronie internetowej parafii lub diecezji.

http://rodzinabialystok.pl/narzeczeni/katechezy-przedmalzenskie

Poradnictwo rodzinne

Poradnictwo rodzinne jest podobną formą spotkań co katechezy przedmałżeńskie. Skupiają się one jednak na bardziej praktycznych tematach. W ciągu dwóch – trzech spotkań będziecie mieli okazję zapoznać się z naturalnymi metodami planowania rodziny czy rozwiązywaniem problemów małżeńskich i wychowawczych. Spotkanie z doradcą najczęściej jest darmowe i umawiane indywidualnie.

Zapowiedzi

Jeżeli ślub nie będzie w parafii, w której oboje mieszkacie dostaniecie kartkę z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi. Powinniście zanieść tę kartkę do kancelarii waszej parafii zamieszkania. Tam po dwóch niedzielach dostaniecie zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach. Koszt wygłoszenia zapowiedzi to zazwyczaj dobrowolna ofiara, kilkadziesiąt złotych, rzadko więcej. Jeżeli z jakiegoś powodu chcecie uniknąć rozgłosu związanego ze ślubem możecie poprosić o dyspensę od zapowiedzi. Proboszcz parafii przekaże taką prośbę biskupowi. Koszt to kilkadziesiąt złotych.

Spowiedź

Spowiedź jest sprawą prywatną i podlega ochronie prawa kościelnego oraz cywilnego. Dlatego „kartki do spowiedzi” są tylko dowodem przystąpienia do tego sakramentu. Dzięki spowiedzi będziecie mieli okazję spojrzeć jakby z zewnątrz na całe dotychczasowe życie, szczególnie narzeczeńskie i w zgodzie z Bogiem rozpocząć nowy etap życia. Jeżeli mieszkacie razem przed ślubem spowiedź należy niestety odłożyć na ostatnią chwilę.

Protokół

Przed ślubem od narzeczonych zbierany jest szczegółowy wywiad. Nie ma on zaspokajać cudzej ciekawości. Pytania stawiane przez księdza mają za zadanie zmniejszyć prawdopodobieństwo próby nieważnego zawarcia małżeństwa. Jeżeli okazałoby się, że któreś z was nie jest zdolne do małżeństwa, ksiądz powinien odmówić wam ślubu. Protokół powinien być spisany pod nieobecność drugiej połówki. Ta formalność jest darmowa, ale długotrwała, dlatego należy umówić się indywidualnie z księdzem pracującym na parafii.

Organista

W większości Kościołów jest zatrudniony na stałe organista. Jest on osobą, która zadba o oprawę muzyczną waszego ślubu. W kancelarii możecie poprosić o kontakt do niego. Możecie ustali z nim pieśni, które będą wykonywane w trakcie ceremonii. Jeżeli macie swojego znajomego organistę należy skontaktować go z proboszczem. Na pewno nie dopuści on do wartego setki tysięcy złotych instrumentu osoby nie mającej odpowiednich kwalifikacji. Podobnie powinniście zostawić w kancelarii kontakt do zespołu, który miałby zagrać na ślubie. Warto wiedzieć, że prawo kościelne ma instrukcje zabraniające używania konkretnych instrumentów i wykonywania określonej muzyki w trakcie Mszy świętej.

Fotograf i kamerzysta

Fotograf i kamerzysta wykonując swoją pracę potrafią skupiać na sobie uwagę. Dlatego diecezje organizują dla nich specjalne kursy. W związku z tym każdy proboszcz ma prawo wymagać od osób rejestrujących Mszę świętą odpowiednich kwalifikacji. Co prawda nie każdy ksiądz będzie wymagał oficjalnego zezwolenia, ale może chcieć sprawdzić wiedzę fotografa czy kamerzysty o właściwym zachowaniu w trakcie Mszy.

Jeżeli Ci się podobało, proszę udostępnij dalej
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Author: Tobiasz Stasiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *